مطلب زير رو از اينجا ترجمه كردم:

ايالت انتاريو برنامه هاي بريج را اجرا مي كند. اينها برنامه هايي است كه به تازه وارداني كه در كشورهاي ديگر تحصيل كرده اند كمك مي كند كه مدرك مورد نياز در زمينه خود را بدست آورند تا بتوانند در كانادا مشغول كار شوند. كارفرمايان، كالجها و دانشگاهها، نهادهاي كاري ذيصلاح و سازمانهاي اجتماعي اين برنامه هاي آموزشي بريج را براي شما بوجود آورده اند. برنامه هاي آموزشي بريج متفاوت اند اما در يك نگاه كلي آنها به شما كمك مي كنند تا:

-  تائيديه اي براي تحصيلات و مهارت هاي خود به دست آوريد

- يك تجربه عملي يا كلينيكي بدست آوريد

- از آموزشهاي مهارتي يا آكادميك مورد نيازتان برخوردار شويد

- براي يك آزمون مدرك يا گواهينامه آماده شويد

- زبان تخصصي رشته خود را آموزش ببينيد

- برنامه مخصوص خود را براي شناسايي آموزشهاي اضافي مورد نيازتان بدست آوريد

بعضي از اين برنامه ها، آموزش زبان مرتبط با شغل را نيز براي كمك به شما در يافتن شغلي در زمينه كاري خود ارائه مي دهند. به عبارت ديگر اگر شما آموزش هاي بين المللي ديده ايد، آموزش زبان لازم در زمينه يا شغل شما وجود دارد.

وزارت آموزش، كالجها و دانشگاهها برنامه كمك به شركت كنندگان بريجينگ انتاريو را ارائه كرده است كه بودجه اي 5000 دلاري براي هريك از افراد آموزش بين المللي ديده شركت كننده در برنامه هاي بريج انتاريو ارائه شده توسط دانشگاهها و كالجهاي انتاريو اختصاص داده است. اين بودجه، هزينه هاي آموزشي مستقيم شركت كنندگان را پوشش مي دهد كه با برنامه كمك به دانشجويان انتاريو پوشش داده نمي شوند. اين هزينه ها مي توانند شامل شهريه، هزينه كتابها و تجهيزات باشند. برنامه كمك به شركت كنندگان در بريجينگ انتاريو يك پروژه بنيادي است كه تا انتهاي مارس 2011 ادامه خواهد داشت. براي اطلاعات بيشتر نظير ليست افراد واجد شرايط استفاده از اين امكانات، وبسايت OBPAP را ملاحظه كنيد.

لطفا براي جزئيات بيشتر، مستقيما با مراكز ليست موجود در انتهاي اين صفحه  تماس بگيريد.

در پايان چند داستان موفقيت آميز از آموزش بريج انتاريو در اينجا آورده شده است.


+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۰ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 21:24  توسط پرنده مهاجر  | 

خيلي از ما مهاجرها مجبور ميشيم بعد از ورود به كشور مقصد، چند صباحي به شغلي غير از شغلي كه تو كشور خودمون داشتيم مشغول بشيم. مطلب زير رو از روزنامه اقتصادي آسيا درباره دومين شغل پيدا كردم. اين مقاله رو محسن ارژنگ ترجمه كرده با نام "عقاب در اوج، از بال زدن بي نياز است"

هميشه آغاز راه، دشوار است. عقاب در آغاز پر كشيدن گاه پر مي ريزد اما در اوج از بال زدن بي نياز است...

براي بسياري از افراد تغيير شغل يا انجام يك كار دوم يك آرزو است تا به واسطه آن بتوانند از توانايي هاي دروني خود بهره بگيرند. در اين تغيير بسياري از افراد ، ابتدا از مشكلات راه ترسيده و خود را براي خطر كردن آماده نمي كنند در صورتي كه با كمي سرمايه گذاري فكري و مادي مي توانند آينده روشني را براي خود تضمين كنند. آينده اي كه ديگر براي تحقق آرزوهاي خود نيازي به تقلاي بيش از حد نداشته باشند.

هفت نكته:

بر نقاط قوت خود تمركز كنيد

اين يك حس طبيعي است كه شما نسبت به كاري كه دوست داريد حس تعهد بيشتري خواهيد داشت پس با توجه به نقاط قوت جسمي و رواني خود شغل جديدتان را انتخاب كنيد زيرا با توجه به حوزه هاي مختلف موجود در جامعه ممكن است شما نسبت به انتخاب يك حرفه خاص با مشكل روبرو شويد ولي با استفاده از اين تكنيك مي توانيد دايره انتخاب هاي خود را نسبت به توانايي هايتان تنظيم كنيد.


نقاط ضعف خود را در آغوش بگيرد

با آزمايش نقاط ضعف خود مي توانيد به آن روي سكه نگاهي بيندازيد و ببينيد كه چگونه مي توانيد با استفاده از نقاط قوت خود آنها را پوشش دهيد. حتي گاهي اوقات نقاط ضعفي همچون بيدار ماندن تا پاسي از شب يا وقت گذراني بيش از حد در اينترنت شايد بتواند نقطه قوت شما در شغلي ديگر باشد.


شغل هاي مرتبط با حرفه فعلي خود را امتحان كنيد 

در انتخاب شغل دوم حتما لازم نيست به دنبال انتخاب شغلي 180 درجه متفاوت با شغل فعلي خود باشيد بلكه شايد شغل دوم شما گونه اي ديگر از فعاليت فعلي شما باشد و شما مي توانيد با تغيير برخي از زواياي آن ، هم پول بيشتري به دست آوريد و هم لذت بيشتري ببريد.

براي مثال مي توانيد از روزنامه نگاري به روابط عمومي، از فروش به آموزش و سخنراني تغيير مسير دهيد.


آموزش هاي جديد را فراموش نكنيد

براي انتخاب شغلي جديد سعي كنيد تا آموزش هايي مرتبط را فرا بگيريد زيرا در دنياي كنوني كه دنياي متخصصان است سرمايه گذاري در يادگيري يك حرفه جديد كمك زيادي را به شما براي رقابت در عرصه رقابت خواهد نمود. پس هيچگاه در آموزش خساست به خرج ندهيد و تا مي توانيد براي خريد كتاب و شركت در كلاس هاي آموزشي سرمايه گذاري كنيد.


منابع مالي حاصل از شغل جديد را از ياد نبريد

براي اين مهم سعي كنيد با كارشناسان بازار مشورت كنيد تا نسبت به سود حاصل از كار خود يك پيش بيني نسبي داشته باشيد زيرا بر اساس گرايش هاي بازار هر دوره اي م يتواند تجارت هاي خاصي را سودده كند. بنابر اين از طريق مشورت با افراد خبره در بازار مي توانيد خود را براي ورود به يك حرفه جديد آماده كنيد.


همه ريسك ها را برآورد كنيد

قبل از اينكه حتي يك ريال هم در يك تجارت خاص سرمايه گذاري كنيد تمامي ريسك ها را محاسبه كنيد زيرا به طور ذاتي برخي از حرفه ها نسبت به برخي ديگر از ريسك كمتري برخوردارند.


كاري را انجام دهيد كه عاشق آن هستيد

در نهايت به عنوان يك شغل دوم حتما بايد كاري را انجام دهيد كه كسي شما را مجبور به انجام آن كار نكند. كاري كه واقعا عاشق آن هستيد. زيرا احتمالا اين كاري خواهد بود كه با آن بازنشسته خواهيد شد. بنابراين بايد كاري را انتخاب كنيد تا به واسطه نوسانات بازار يا پيشرفت هاي تكنولوژيكي از بين نرود. بنابراين براي بلند مدت فكر و برنامه ريزي كنيد.

در بازه زماني 25 تا 55 سال شما مستعد و آماده تغيير شغل هستيد فقط به شرط آنكه به درستي تحقيق كرده و كار مورد علاقه خود را انتخاب كنيد.

به عنوان يك پيشنهاد مي خواهم شما را با يك حرفه جديد آشنا كنم. حرفه اي كه با توجه به ميزان خلاقيت مي تواند در هر حرفه اي شما را ياري كند.

ورود به حوزه كسب و كار اينترنتي موضوعي است كه با توجه به 7 نكته عنوان شده در بالا مي تواند موفقيت را در حرفه شما تضمين نمايد.

در حال حاضر بسياري از افراد با داشتن يك رايانه در منزل خود بدون تقلاي بيش از حد، ثروتهاي كلاني را نصيب خود كرده و به تبع آن به كارآفريني نيز مشغول اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 20:55  توسط پرنده مهاجر  | 

بعنوان يك مقيم دائم كانادا، حتي در حاليكه شما هنوز شهروند كشور اول خود باشيد، يكسري حقوق و امتيازات قطعي به شما تعلق مي گيرد.

آنچه كه شما به عنوان يك مقيم دائم كانادا مي توانيد انجام دهيد:

بعنوان يك مقيم دائم، شما و افراد تحت تكفل شما حق داريد:

- از بيشتر حقوقي كه شهروندان كانادا برخوردارند نظير خدمات درماني برخوردار شويد.

- در هرجايي از كانادا زندگي ،كار و تحصيل كنيد.

- از كانادا درخواست شهروندي كنيد.

- تحت حمايت قانون كانادا و همچنين فرمان حقوق و آزادي كانادا قرار بگيريد.

شما بايد ماليات بپردازيد و قوانين كشوري، ايالتي و شهري كانادا را رعايت كنيد.


آنچه كه يك مقيم دائم نمي تواند انجام دهد

- دادن راي و گرفتن يك منصب سياسي

- داشتن شغلي كه نيازمند احراز سطح امنيت بالايي است.

- ماندن در كانادا در صورتيكه يك جرم جدي در كانادا انجام داده و محكوم شده باشيد و از شما خواسته شده باشد كه كانادا را ترك كنيد.


حفظ وضعيت اقامت دائم

اقامت دائم به شما اجازه مي دهد در كانادا زندگي كنيد، اما در مورد مدتي كه شما مي توانيد خارج از كشور به سر ببريد محدوديت هايي وجود دارد. براي حفظ اجازه اقامت دائم، شما بايد حداقل دو سال از يك دوره پنج ساله را در كانادا به سر ببريد.

براي اطلاعات بيشتر در مورد الزامات اقامت، لطفا ضميمه A  از درخواست كارت اقامت دائم را مطالعه نماييد.


موارد از دست دادن اجازه اقامت دائم:

حالتهاي مختلفي براي اينكه شما اجازه اقامت دائم خود را از دست بدهيد وجود دارد:

- مقيم دائمي كه نتواند الزامات اقامت دائم را احراز كند.

- در صورت ارتكاب يك جرم جدي، ممكن است مقيم دائم به كشور مبداء بازگردانده شود.

هنگاميكه شما يك شهروند كانادايي شويد، ديگر مقيم دائم محسوب نمي شويد.


كارت اقامت دائم

اگر تمايل به سفر داريد،‌ كارت اقامت دائم مدرك رسمي اثبات اقامت دائم شماست.

اين كارت پلاستيكي كه قابل حمل در كيف پول است،‌ براي تمام مقيمان دائمي كه قصد ورود مجدد به كانادا را از يكي از طرق تجاري (هواپيما، كشتي، قطار يا اتوبوس) دارند، ضروري است.

اگر مي خواهيد از كانادا خارج شويد، براي بازگشت، نيازمند اين كارت هستيد و در غير اينصورت به اين كارت نيازي نداريد.

ترجمه از سايت اداره مهاجرت كانادا- بخش يك مقيم دائم در كانادا بودن
+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 15:29  توسط پرنده مهاجر  | 

اسقرار در كانادا وقتي براي اولين بار قدم به اين كشور مي گذاريد ممكن است مشكل باشد. شما مجبور خواهيد بود در ميان تمامي كارهايتان، شغلي بيابيد و جايي براي زندگي. اين چك ليست مي تواند به شما كمك كند. اين ليست به شما چيزهايي را كه بايد بدانيد گوشزد مي كند و منابع اطلاعات كامل تر در هر زمينه را به شما معرفي مي كند.

به محض رسيدن به كانادا بهتر است كه :

- با نزديكترين دفتر خدمات به مهاجران تازه وارد در منطقه خودتان تماس بگيريد. اين دفاتر به شما كمك مي كنند كه اطلاعات و خدماتي كه براي زندگي جديد خود نياز داريد شامل آموزش زبان و كمك براي يافتن شغل را بيابيد.

- براي دريافت مدارك شناسايي كانادايي نظير گواهينامه و كارت بيمه سلامت كه شما بايد همه جا همراه داشته باشيد اقدام كنيد.

- براي افتتاح يك حساب بانكي و كرديت اقدام كنيد.

- در صورتيكه در ايالت محل زندگي خود واجد شرايط استفاده از بيمه سلامت عمومي نيستيد براي بيمه سلامت خصوصي اقدام كنيد.

- براي دريافت شماره بيمه اجتماعي (SIN) و كارت بيمه سلامت اقدام كنيد.

- به دنبال يافتن يك شغل باشيد.

احتمالا در هفته هاي اول نياز خواهيد داشت كه:

- پول خود را به پول رايج كانادا تبديل كنيد. 

- در ميان گزينه هاي موجود براي اجاره يا خريد خانه جستجو كنيد.

- نقشه اي از محل زندگي خود و سيستم حمل و نقل عمومي بدست آوريد.

- براي خود و خانواده تان مقداري مايحتاج تهيه كنيد.

- از يك شركت تلفن محلي يك دفترچه تلفن بگيريد. براي تماس با شركت تلفن محلي خود مي توانيد با شماره گيري 411 از تمامي تلفن ها اقدام كنيد.

- درباره سفر در كانادا بيشتر بياموزيد.

- فرزندان خود را در مدرسه ثبت نام كنيد.


در چند ماه اول، ممكن است شما بخواهيد:

- زبان خود را تقويت كنيد.

- محلي براي زندگي بيابيد.

- در ميان گزينه هاي موجود سرويسهاي ارتباطي جستجو كنيد.

- يك پزشك خانوادگي داشته باشيد.

- فرزندان خود را واكسينه كنيد.

- درباره سرويسهاي در دسترس در منطقه تان بيشتر بدانيد.

- مراكز آموزش زبان براي مهاجران تازه وارد (LINC) را در محله تان بيابيد و براي كلاس زبان ثبت نام كنيد. اين مراكز به زبان فرانسه CLIC ناميده مي شوند.

- براي مزاياي مالياتي كودكان كانادا درخواست دهيد.

- تقاضاي GST/HST Credit  بدهيد.

در سال اول ممكن است دوست داشته باشيد:

- يك گواهينامه رانندگي بگيريد.

- براي ادامه تحصيلات ثبت نام كنيد.

- درباره حقوق و مسئوليتهايي كه طبق  قانون كانادا داريد بدانيد.

- اگر تمايل به سفر داريد، كارت اقامت دائم وضعيت شما را به عنوان يك مقيم دائم در كانادا ثابت مي كند.


اگر در كبك زندگي مي كنيد يا مي خواهيد به كبك برويد، كتابچه Vivre au QUÉBEC! به شما كمك خواهد كرد. اين كتابچه اطلاعاتي در مورد چگونگي تطبيق با زندگي كبك به شما مي دهد. براي سفارش اين كتابچه با MICC تماس بگيريد.

ترجمه شده از سايت اداره مهاجرت كانادا- قسمت چك ليست زندگي در كانادا

سعي مي كنم به مرور بقيه قسمتها رو هم ترجمه كنم و تو وبلاگ بذارم.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 9:9  توسط پرنده مهاجر  | 

چند هفته اي بود كه فكر مي كردم چه خوب بود اگر ميشد با گذروندن يه دوره كوتاه توي كانادا با همين مدركي كه از ايران داريم، كار مرتبط پيدا كنيم.امروز توي سايت KAP يه مطلب خيلي جالب در همين مورد خوندم. مطلب رو در ادامه آوردم.

سابقه کار کانادایی" یکی از عجیب ترین موانعی بوده است که مهاجرین با آن دست به گریبان بوده اند.مهاجرین برای شروع به کار در کانادا باید سابقه کار کانادایی داشته باشند در حالیکه به جز عده ی معدودی که قبل از اخذ اقامت با ویزای کوتاه مدت در این کشور مشغول به کار بوده اند، سایر مهاجرین- که اغلب برای اولین بار وارد کانادا می شوند –هیچ گونه تجربه ی کاری در این کشور ندارند. پس از بررسی مشکلات مهاجرین تازه وارد ،دولت کانادا به یاری مراکز آموزشی این کشور بر آن شدند تا چاره ای بیندیشند.برنامه های آموزشی Bridging حاصل تلاش آنها در این زمینه بوده است.

یکی از خدماتی که کشور کانادا به مهاجرین تازه وارد ارائه می دهد برگزاری دوره های Bridging  است.همانطور که از عنوان این دوره ها مشخص است هدف از برگزاری این دوره ها کوتاه تر نمودن فرآیند کاریابی تازه واردان است.موارد آموزشی این دوره ها شامل موارد زیر است:

1-آموزش زبان تخصصی ویژه ی مشاغل گوناگون

2- آموزش درباره ی فرهنگ و آداب محیط کار در کانادا و برقراری ارتباط در محیط کار

3-آموزش های تخصصی در مشاغل گوناگون جهت ارتقاء یا به روز نمودن اطلاعات فرد

4-کاریابی جهت کسب سابقه کار کانادایی


قابل ذکر است تمام دوره های Bridging همه ی موارد بالا را شامل نمی شوند و ممکن است در برخی موارد تمرکز بیشتری داشته باشند.برای مثال برخی دوره های Bridgingدر آموزش زبان تمرکز بیشتری دارند و برخی دیگر در آموزشهای تخصصی.در حال حاضر در تمامی ایالتها این دوره ها وجود دارند اگرچه سه ایالت اونتاریو،کبک و آلبرتا بودجه ی بیشتری به این آموزشها اختصاص می دهند.جالب است بدانید برخی از کانادایی ها نیز گاهی جهت به روز نمودن اطلاعاتشان و یا بازگشت به محیط کار پس از مدتی دوری در این دوره ها شرکت می نمایند.

دوره های Bridging از نظر کارفرمایان کانادایی بسیارمعتبر شناخته می شوند و افرادی که این دوره ها را در رزومه کاری خود دارند نسبت به دیگر مهاجران یک امتیاز بزرگ دارند.


برخی از دوره های Bridging موجود را در زیر معرفی می نماییم:


1-دوره ی دستیاری حسابداری در دانشگاه کلگری در آلبرتا :یک دوره ی 44 هفته ای شامل آموزشهای زبان تخصصی و آموزشهای لازم شغل حسابداری است.

2-دوره ی کسب تجربه ی کاری در دانشگاه کلگری آلبرتا: یک دوره ی 16 هفته ای است که شامل 10 هفته آموزش تئوری راجع به شرایط کار و محیط کار در کانادا و 6 هفته کار عملی در شغل مورد نظر است.طبق آمار منتشر شده ی دانشگاه کلگری 70 درصد از افرادی که این دوره را سپری می کنند پس از اتمام دوره شغل مرتبط با تحصیلاتشان را می یابند.این دوره 4 بار در سال برگزار می گردد و هر بار 34 نفر را می پذیرد.


3- دوره ی تجربه کار کانادایی  در کالج نورکوئست آلبرتا.این دوره برای افرادی است که ارزشیابی مدرک خود را دریافت نموده اند.این دوره شامل 3 ماه آموزش در کلاس و 7 ماه کار عملی در محیط کار است.

4- دوره های آموزشی مخصص مهندسین مکانیک و عمران در کبک:یک دوره ی حداکثر 30 هفته ای است

5-دورههای تخصصی ورود به حرفه ی پرستاری در کبک: این دوره در شهر مونترال برگزار می گردد و پرستاران را جهت شرکت در آزمون تخصصی پرستاری این ایالت آماده می نماید


جهت از اطلاع دوره های Bridging کافی است از مراکز خدمات به تازه واردین پرس و جو کنید.این مراکز لیست تمامی دوره های در حال برگزاری را دارند و اگر لازم باشد به شما نامه ی معرفی جهت شرکت در این دوره ها را می دهند.تمامی دوره های Bridging در مراکز معتبر آموزشی برگزار می گردند و همه از بودجه ی دولتی استفاده می کنند.برخی از دوره ها رایگان و برخی از دوره ها شهریه دارند.برخی از مراکز آموزشی کمک هزینه و بورس هایی را برای شرکت در این دوره ها ارائه می دهند برای مثال در ایالت اونتاریو طرح های ) OSAP) و (OBPAP ) کمک هزینه هایی را ارائه می دهند تا مهاجرین بتوانند در دوره های مورد نظر خود شرکت نمایند.همچنین شرط ورود به این دوره ها داشتن اقامت کاناداست و افرادی که با انواع دیگر ویزا وارد کانادا می شوند نمی توانند از این خدمات بهره ببرند.
از آنجاییکه سطح علمی و مخصوصاً سطح مهازت زبان افراد با هم متفاوت است قبل از شروع دوره از تمامی متقاضیان یک ارزیابی انجام می شود .طول دوره برای هر نفر منحصر به فرد است و برخی افراد از برخی کلاسها معاف می گردند.
قبل از شروع دوره ها جلسات مشاوره نیز برگزار می گردد.بیشتر تلاش این دوره ها یاری مهاجرین در اشتغال به شغل تخصص ی شان است.اگرچه شغل فرد در کانادا بازار کار خوبی نداشته باشد گزینه های  دیگری نیز به وی پیشنهاد می شود .دوره های Bridging در کانادا بسیار موفق عمل نموده اند و در برخی موارد از جمله در برخی دوره های مربوط به رشته های مهندسی 100% شرکت کنندگان پس از پایان دوره مشغول به کار می شوند

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 18:23  توسط پرنده مهاجر  | 

سايت اداره مهاجرت كانادا در بخش A بعد از سفارش به تحقيق درمورد ويژگيهاي آب و هوا، ارتباطات، حمل و نقل عمومي،‌جمعيت، تفريحات، مدارس، مسكن، اقتصاد و خدمات بهداشتي اون شهري كه مقصد شما هست (كه لينك سايتهاي هر ايالت و منطقه رو هم همونجا گذاشته)، سفارش اكيد ميكنه كه بلافاصله بعد از ورود به يكي از دفاتر خدمات به مهاجران مراجعه كنيد.

اين دفاتر در موارد زير به شما كمك مي كنن:

- يافتن مكاني براي زندگي

- گرفتن شماره بيمه اجتماعي و كارت سلامت

- ثبت نام فرزندان شما در مدرسه

- يادگيري زبان

- يافتن پزشك خانوادگي

- مطلع شدن درباره خدمات دولتي و اجتماعي براي تازه واردان

- جستجوي شغل

- افزايش دانش شما درباره دخل و خرج واقعي

- استفاده از كمكهاي غذايي ضروري در صورت نياز

اينجا مي تونيد آدرس نزديكترين دفتر به محل زندگيتون رو پيدا كنيد.

لازم به ذكره كه اين دفاتر در كبك فقط به زبان فرانسه سرويس ميدن.


نمونه سوالهايي كه ميتونيد از اين دفاتر بپرسيد:

- كمكهاي دولتي كه من ميتونم ازشون استفاده كنم چي هستن؟

- از چه كسي مي تونم درباره برنامه كاري و پيدا كردن شغل كمك بخوام؟

- براي تاييد مدركم بايد با كي تماس بگيرم؟

- چطور بايد خونه ام رو گرم كنم وهزينه اش چقدر ميشه؟

- وضعيت هوا در فصلهاي مختلف به چه صورته و من چه لباسهايي نياز دارم؟

- من بايد چه نوع مالياتهايي در كانادا بپردازم؟

+ نوشته شده در  جمعه ۹ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 19:22  توسط پرنده مهاجر  | 

امروز داشتم سايت اداره مهاجرت كانادا رو مي خوندم كه به اين صفحه برخوردم.

اين صفحه شامل لينك مطالبي هست كه يه مهاجر تازه وارد نياز داره.

تصميم گرفتم همينطور كه اين مطالب رو كه حجمشون هم كم نيست مي خونم، قسمتهاي مهمش رو تو وبلاگم بنويسم.

اميدوارم بتونه مفيد باشه.

+ نوشته شده در  جمعه ۹ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 17:57  توسط پرنده مهاجر  | 

چند دقيقه پيش كه با فري چت مي كردم گفت كه امروز با دفتر KAP صحبت كرده و گفتن كه كسانيكه مداركشون رو سپتامبر فرستاده بودن، الان مديكالشون اومده. يعني بعد از حدود 9-8 ماه. و احتمالا يكي دو ماه ديگه هم ويزاشون مياد.

اگه با همين منطق حساب كنيم، مديكال ما بايد حدود سه چهار ماه ديگه و ويزامون حدود پنج شيش ماه ديگه بياد كه ميفته توي مهر يا آبان. اون موقع هم كه هوا سرده و ما صبر مي كنيم تا ارديبهشت سال بعد تا هواي كانادا گرمتر بشه. از اونجايي كه تو سه ماه اول، مهاجرها بيمه ندارن، يه سرماخوردگي ساده ميتونه كلي خرج روي دست آدم بذاره. علاوه بر اين، گشتن دنبال خونه ، يادگرفتن محله هاي شهر و محل سرويسهاي مختلف تو سرماي اونجا و خريد لباسهاي زمستوني مناسب كانادا در بدو ورود هم چندان خوشايند نيست.

فعلا 12 ماهي مهمون ايران هستيم. فقط اميدوارم تا اون موقع وضعيت مملكت شير تو شير نشه و من هم بتونم زبانم رو تقويت كنم.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت 20:7  توسط پرنده مهاجر  |